بهنام شرفی- مهم ترین چالش این روزهای نظام سلامت، تعیین مالیات بر فرآورده های دخانی است. در حالی که قرار بود مالیات بر سیگار افزایش پیدا کند تا سلامت مردم قربانی فعالیت تاجران حوزه دخانیات نشود، اما فعلا این تصمیم به مذاق کمیسیون تلفیق مجلس خوش نیامده. جالب است که در همین حال، کمیسیون تلفیق برای افزایش مالیات پزشکان، چراغ سبز نشان داده. معنی این پارادوکس به زبان ساده این است که بیمار کردن مردم، مالیات جدی ندارد، اما درمان مردم، مستحق افزایش مالیات است!

  به گزارش بهنام شرفی، شاهد هستیم که در کشور ما انواع و اقسام مواد دخانی اعم از سیگار و قلیان، براحتی و به وفور در اختیار افراد کم سن و سال هم قرار دارد، زیرا تهیه یک پاکت سیگار در ایران، هزینه بسیار ناچیزی دارد. به گفته حسن هاشمی، وزیر بهداشت، قیمت سیگار در کشور ما در مقایسه با سایر کشورهای جهان، پایین ترین نرخ را دارد. همین عامل باعث شده است که به گفته ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت،  حدود هفت میلیون سیگاری بزرگسال بالای ۱۵ سال در کشور داشته باشیم که متاسفانه ۱۰۰ هزار نفر سیگاری در سنین ۱۳ تا ۱۵ سال قرار دارند.

  افزایش مالیات سیگار می تواند حداقل مانع از این شود که این گروه ۱۰۰ هزار نفره از نوجوانان سیگاری ۱۳ تا ۱۵ ساله با پول توجیبی اندک هم به تهیه سیگار اقدام کنند.

  مخالفت با افزایش مالیات سیگار و توافق بر سر افزایش مالیات پزشکان، نشان می دهد که بسیاری از وکلای ملت با وجود حسن نیت برای خدمت به مردم، آگاهی کاملی از خم و چم حوزه سلامت ندارند. در حالی که می شود براحتی از تجربه کشورهای توسعه یافته و موفق در جریان مبارزه با دخانیات، الگوبرداری کرد و با افزایش مالیات سیگار در مسیر ارتقای سلامت جامعه گام برداشت، اما این تجارب موفق در کشور ما نادیده گرفته می شود.

  از سوی دیگر، در صورت افزایش مالیات پزشکان به ۳۵ درصد، بخش دولتی از وجود بسیاری از نیروهای مجرب و متخصص در حوزه سلامت محروم می شود و این تصمیم علاوه بر کاهش انگیزه پزشکان برای ارائه خدمت به مردم، پزشکان دولتی را به سمت فعالیت در بخش خصوصی ترغیب خواهد کرد.

  استدلالهای بی‌منطق تاجران دخانیات

  استدلال مخالفان افزایش مالیات سیگار، حمایت از اشتغال کارگران و فعالان عرصه دخانیات و همچنین جلوگیری از افزایش قاچاق سیگار است، در حالی که هر دو استدلال، تلقین هایی است که سالیان سال، تاجران عرصه دخانیات در جامعه پراکنده اند.

  به گفته قائم مقام وزیر بهداشت، بازار ۱۰ هزار میلیاردی سیگار، ۵۰ درصدش سود است و به جیب افراد سودجو می‌رود، اما میزان اشتغال در این حوزه، سه هزار نفر است، در حالی که ما با منابع ناشی از مالیات بر سیگار می‌توانیم این سه هزار نفر را در صنایع مولدتر به کار بگیریم.

  درواقع حرف حساب این است که چرا باید به بهانه حمایت از اشتغال سه هزار نفر، سلامت میلیون ها شهروند را به مخاطره بیندازیم و آیا نمی شود برای این سه هزار نفر، فرصت های شغلی مناسب و سالمی فراهم کرد تا در صنایع بیماری زا فعالیت نکنند؟

  همچنین در خصوص استدلال دوم مبنی بر احتمال افزایش قاچاق دخانیات در صورت افزایش مالیات سیگار نیز کاملا مشهود است که این استدلال، از ریشه و پایه غلط است. میزان کشفیات سالانه سیگار قاچاق در سال گذشته، یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون نخ، برآورد شده و حال سوال اینجاست که چرا در حال حاضر که مالیات سیگار در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد، باز هم شاهد قاچاق این حجم انبوه دخانیات به کشور هستیم؟

  حال در چنین شرایطی، اینکه کمیسیون تلفیق مجلس، موافق افزایش مالیات سیگار نیست و از افزایش مالیات پزشکان دفاع می کند، می تواند نتیجه تبلیغات انبوه تاجران دخانیات باشد که افکار عمومی را با استدلال های غلط خود تحت تاثیر قرار داده اند.

  سیستم مالیات کشور، بیمار است

  بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سخنگوی وزارت بهداشت، در ایران سالانه ۱۰ هزار میلیارد ریال خرج خرید سیگار می‌شود، این در حالی است که هزینه درمان مستقیم بیماری‌های مرتبط با دخانیات ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان است و هزینه درمان غیر مستقیم در این حوزه که منجر به از دست رفتن سال‌های عمر می‌شود، ۴۰ هزار میلیارد تومان است. بنابراین سالانه حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان به دلیل مصرف دخانیات خسارت می‌بینیم، در حالی که بودجه هدفمندی که برای طرح تحول نظام سلامت در نظر گرفته شد، در مجموع فقط چهارهزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود.

  در چنین اوضاع و احوالی که سیگار به افزایش دامنه بیماری های غیرواگیر دامن زده است، افزایش مالیات پزشکانی که در مناطق محروم و دور افتاده مشغول خدمت هستند، تیرخلاص به کارکرد نظام سلامت است. اینکه صنایع دخانیات به تولید بیماری مشغول باشند و مالیات ندهد، اما مالیات پزشک فعال در نقطه صفر مرزی، افزایش پیدا کند، به وضوح نشان می دهد که سیستم مالیات کشور، بیمار است و نمی خواهد در جهت منافع واقعی و بلندمدت مردم حرکت کند.(بهنام شرفی/ هادی قانعی)

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت بهنام شرفی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس