بهنام شرفی- سخنگوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تماس تلفنی فقط با اورژانس استان تهران گرفته می شود که متاسفانه حدود ۳۰ درصد از آنها یعنی حدود ۳۰۰۰ مورد مزاحمت است که وقت پرسنل شریف اورژانس را می گیرد و موجب معطلی افراد نیازمند خدمات می شود.

  به گزارش بهنام شرفی، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با بیان این مطلب گفت: متاسفانه در حدود ۱ درصد از این موارد، تماس گیرنده، اطلاعات کاملا غلط و دروغ ارائه می دهد و پرسنل شریف اورژانس در هنگام مراجعه به محل، با ساختگی بودن و مزاحمت تماس گیرنده و عدم وجود بیمار و مورد اورژانسی مواجه می شوند.

  وی افزود: تمام موارد مزاحمتهای تلفنی، از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری می شود ولی راه اصلی پیشگیری از چنین مواردی، ارتقاء فرهنگ عمومی در این زمینه است.

  سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که یکی از سوالات مهم در حوزه سلامت، این است که در این‌حوزه، چه نسبتی از درآمد ناخالص ملی، هزینه شود و کدام بیماری ها باید در اولویت قرار گیرند، افزود: علم اقتصاد به ما می گوید که چگونه منابع محدود را برای نیازهای نامحدودمان مصرف کنیم و حوزه سلامت از این قاعده مستثنی نیست.

  دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که باید اقدام درمانی، اثر بخش باشد و موجب افزایش طول عمر یا افزایش کیفیت عمر شود و از سویی دیگر، اقدام درمانی نیز به بیمار ضرر نزند، گفت: اقدام درمانی بابد مقرون به صرفه باشد و گفته می شود نیم برابر تا سه برابر سرانه تولید ناخالص ملی هر کشور را می توان برای یکسال عمر با کیفیت هزینه کرد.

  وی در ادامه با اشاره به این که اقدامات بسیار زیادی در مورد سموم کشاورزی، که حتی حساس تَر از کودها هستند، انجام شده است، گفت: در چندسال اخیر، با همکاری وزاررتخانه های بهداشت و جهادکشاورزی، اقدامات خوبی در زمینه نظارت بر کودهای کشاورزی انجام شده است.

  سخنگوی وزارت بهداشت افزود: اکثر سموم کشاورزی، شناسنامه دار شده و مراکز تولید سم به حداقل رسیده است و همچنین آگاهی بخشی درمورد مصرف آنها نیز افزایش پیدا کرده است

  دکتر حریرچی همچنین گفت: در مورد کودها نیز، وزارت بهداشت نقش حمایت طلبی، آگاهی بخشی و ترویج دانش را دارد و کسی از وزارت بهداشت انتظار ندارد که در مزارع، کودها را بسنجد.

  سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در مورد خودروها و سهم آلایندگی آنها نیز وزارت بهداشت وظیفه هشدار و آگاهی بخشی دارد و ابزار قانونی برای جلوگیری از تولید خودرو در اختیار این وزارتخانه نیست، افزود: سایر سازمان ها و سمن ها نیز سهم زیادی در این مورد دارند.

  وی همچنین با بیان این که تولید سیگار در ایران در طول زمان افزایش داشته است، افزود: درمورد آلودگی هوا، اقداماتی انجام شده اما مکفی نیست.

  دکتر حریرچی افزود: تولید خودرو گرچه برای برخی افراد نفع اقتصادی دارد، اما برای کل کشور نفع اقتصادی ندارد، زیرا با احتساب آلودگی هوا و بیماری هایی که به همراه دارد و همچنین هزینه های مستقیم سلامت و سالهای ازدست رفته عمر، به اقتصاد ملی ضربه میزند.(وبدا)

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت بهنام شرفی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس