بهنام شرفی- مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت در خصوص اختلاف حقوق پرستاران شاغل در بخش دولتی و خصوصی گفت: درمورد ساعات کار پرستاران اقداماتی انجام شد، اما سازوکار پرداخت حقوق به دلیل این که پرستاران مربوط به بخش خصوصی هستند، ارتباطی با وزارت بهداشت ندارد و در صورت تداوم بی توجهی بخش خصوصی به حقوق پرستاران، شاهد مهاجرت آنان خواهیم بود.

  دکتر احمد نجاتیان در گفتگو با بهنام شرفی افزود: تغییرات مناسب در جهت ایجاد جذابیت برای پرستاران بخش خصوصی انجام و نیرو نیز جذب شد، اما با وجود این که حقوق پرستاران باید طبق قوانین قانون کار و طبقه بندی مشاغل پرداخت شود، اما متاسفانه بخش خصوصی حداقل حقوق را به آنان پرداخت می کنند.

  وی با اشاره به کارانه پرداختی به پرستاران ادامه داد: هیچ آمار مشخصی در این زمینه که چه میزان کارانه به پرستاران پرداخت می شود، وجود ندارد، اما برخلاف آنچه که گفته می شود، کارانه های پرداختی به پرستاران همه جا یکسان نیست و در برخی مراکز بیشتر و برخی مراکز کمتر پرداخت می کنند که این هم یک ضعف عمده بشمار می رود.

  مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری سازمان نظام پرستاری با انتقاد از رویکرد بخش خصوصی در کم توجهی به حقوق پرداختی پرستاران گفت: متاسفانه با وجود این که شهرهای بزرگ کشور براحتی پرستاران را جذب می کنند، اما در بخش خصوصی اتفاق خوبی در جهت پرداخت حقوق مناسب به پرستاران و افزایش حقوق رخ نداد و نظام سلامت با ادامه این روند متضرر خواهد شد. 

  نجاتیان تصریح کرد: سازوکار مربوط به حقوق پرستاران بخش خصوصی باید در وزارت کار دیده شود و در عین حال معاونت پرستاری نیز پیگیر حقوق آنان خواهد بود.

  وی در پاسخ به این که نقش نظارتی وزارت بهداشت در خصوص حقوق پرستاران چیست، توضیح داد: وزارت بهداشت روی خدمات پرستاری، کیفیت و استانداردهای آنان همواره نظارت داشته و دارد، اما در مورد حقوق، با توجه به این که قوانین کار متفاوت بوده و  بحث کارگری مطرح است، وزارت رفاه بطور مستقیم عهده دار بحث حقوق پرستاران بخش خصوصی است و روز گذشته و در همایش گرامیداشت روز پرستار نیز وزیر رفاه روی مساله حقوق پرستاران تاکید فراوانی داشت.

  مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: با وجود این که وزارت بهداشت مسئول مستقیم حقوق پرستاران بخش خصوصی نیست، اما معاونت پرستاری علاقمند به پیگیری حق و حقوق پرستاران است و در حد توان خود این اقدام را انجام خواهد داد.

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت بهنام شرفی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
قدرت گرفته از : بک لینکس